Opdeling i 4 rum har jeg lavet med en acrylplade fra Jem og Fix til 40 kr.
Jeg har købt mit første nye alu-akvarium
Skrevet den 30-06-2004 07:38 af cab
Jeg købte dette specialbyggede akvarium i juni 2004 for at give min reol en bedre afslutning, samt øge fleksibiliteten ved at bruge løse rumdelere i akvariet. Det stod på toppen af min lille akvariereol, der hvor der tidligere stod 3 20 liters og 2 12 liters akvarier.
Teknik
Akvariet blev filtreret af en blå filtersvamp på 100x25x5cm med fire luftdrevne pumperør der stod langs bagvæggen. Det blev opvarmet af et 100W Via Aqua stålvarmelegeme med separat føler og udvendig temperaturregulator. Belysningen var et 18W lysstofsrør monteret oven over, samt en enkelt 5W sparepære der gav et skumringslignende lys før og efter hovedlyset tændes. Lyset blev styret af to ugeure.
Interiør
Akvariet havde hverken bundlag eller dekoration, men var opdelt i 4 separate afdelinger. Som rumdelere havde jeg købt en acrylplade i Jem og Fix og skåret den til samt boret en masse huller i den for at sikre vandgennemstrømning. Udover at opdele akvariet, holdt de også måtten på plads.
Beplantning
Af planter var der kun flydeplanter, Hornblad (Ceratophyllum demersum) og Najas guadalupensis. De er begge hurtigvoksende og bidrager til at rense vandet for overskydende næringsstoffer.
Anvendelse
Jeg brugte akvariet til opvækst og opbevaring når jeg havde fisk der skulle sælges eller ikke passede til nogle af de andre akvarier.
Faktatabel | |||
Kategori | Akvarium | Type | Aluminium |
---|---|---|---|
Anskaffet | Juni 2004 | Længde | 97,5 cm |
Højde | 25 | Bredde | 40 |
Anvendelse | Opvækstakvarium | Stand | Købt som nyt. |
Kommentar | Dette akvarium giver virkelig det sidste "touch" på min reol. | ||